TAXKLUBBEN SYDVÄST R.F.

Taxklubben SydVäst r.f. är en i Juni 2003 registrerad finlandssvensk taxklubb som har sin hemort i Ekenäs. Föreningen är medlem i Finska Taxklubben samt i Finska Kennelklubben.Verksamhetens område är sydvästra Finlands kustområde, från Kyrkslätt i öster till Åboland i väster. Klubbens språk är svenska. Syftet med klubben är att befrämja och stödja uppfödning och förädling av renrasiga taxar, såväl med tanke på jaktegenskaper som på exteriören.

Ordförande
Namn Adress Tel. nr Email
Bobi Lindholm Horsbäckvägen 169, 10600 Ekenäs 0500-821492 bobi@surfnet.fi
Vice ordförande
Namn Adress Tel. nr Email
Henrik Holmberg Espingsvägen 89, 10270 Barösund 0400-988327 henrik.holmberg@revir.org
Sekreterare
Namn Adress Tel. nr Email
Mikael Kopra Antbyvägen 60, 10300 Karis 0400-326351 mikael.kopra@upm.com
Kassör
Namn Adress Tel. nr Email
Roger Forss rogerforss@gmail.com
Webmaster
Namn Adress Tel. nr Email
Henrik Holmberg Espingsvägen 89, 10270 Barösund 0400-988327 henrik.holmberg@revir.org
Styrelsemedlemmar
Namn Adress Tel. nr Email
Tomas Korkman Ängsvägen 9, 10210 Ingå 0400-825655 tomas.korkman@hotmail.com
Ingmar Jaatinen Hembacksgränden 10, 02860 Esbo 0400-537170 ingmarjaatinen@gmail.com
Henrik Holmberg Espingsvägen 89, 10270 Barösund 0400-988327 henrik.holmberg@revir.org
Bo Vilander Tappovägen 64, 25840 Nivelax 040-5303820 bo.vilander@kitnet.fi
Thomas Nordström Kuggängen 13, 10600 Ekenäs 040-8328455 laituri.posti@tn-laituri.fi
Mikael Kopra Antbyvägen 60, 10300 Karis 0400-326351 mikael.kopra@upm.com
Suppleanter
Namn Adress Tel. nr Email
Daniel Nordström 0440-494959 nordstrom.daniel92@gmail.com
Patrik Elenius Bromarvvägen 321, 10520 Tenala 050-4057636 patrik.elenius@metsagroup.com